स्वास्थ्य बिमा बोर्डबाट भुक्तानी लिन हेटौडा आँखा अस्पताललाई सास्ती

२५ जेष्ठ २०७९, बुधबार १६:१२

स्वास्थ्य बिमा बोर्डले समयमै अस्पताल लाई स्वास्थ्य बिमा बापत भुक्तानी गर्नुपर्ने रकममा ढिलाई गरेपछि हेटौडा सामुदायीक आँखा अस्पताललाई रकम उठाउन सास्ती भएको छ । नेपाल आँखा कार्यक्रम अन्तरगत संचालित हेटौडा सामुदायीक आँखा अस्पतालमा दैनिक ३ सय बिरामीको उपचार भैरहेको छ । यो अस्पतालमा स्वास्थ्य बिमा मार्फत मात्रै दैनिक एक सय पचास जनाले उपचार गराईरहेका छन । लामो समय सम्म बिमाबाट भुक्तानी नभएपछि अहिले हेटौडा सामुदायिक आँखा अस्पताल संचालनमा आर्थीक भार थपिएको अस्पतालका बरिष्ट प्रशासकिय अधिकृत सुधिरभद्ध श्रेष्ठले बताउनु भयो । स्वास्थ्य बिमा बोर्डले किस्ता किस्तामा रकम पठाउने प्रकृयाले आफुहरुलाई अस्पताल संचालनमा समेत अप्ठायारो परेको उनले बताए ।

उनका अनुसार स्वास्थ्य बिमा बोर्ड मार्फत करीब ३ करोड रकम भुक्तानी हुन बाँकी रहेको छ । अस्पतालले नगद खर्च गरेर स्वास्थ्य बिमाका बिरामीहरुको  उपचार गराईरहदा बिमामार्फत आउने रकम समयमै आउन नसक्दा अस्पताल संचालनमा समस्या रहेको उनले बताए । स्वास्थ्य बिमा बोर्डबाट रकम निकाश गर्न निकै झंझटिलो बनेको बताउदै उहाँले सरकारलाई यो प्रकृया सहज हुनेगरी लागुगर्न सुझाब दिनु भयो । कागजपत्र प्रोसेसको समस्या, समयमै सफटवेयर नचल्ने समस्या,किस्ता किस्तामा रकम भुक्तानी गर्ने प्रकृयाहरुले स्वास्थ्य बिमा लागु भएका अस्पतालहरुलाई समस्यामा पारेको छ । स्वास्थ्य बिमाले बिरामी चाप बढेपनि बिमाका ५ जना बिरामी जाच गर्दा बिमा नभएका १० जना बिरामी जाँच गर्न सकिने श्रेष्ठले बताउनु भयो । उहाँका अनुसार स्वास्थ्य बिमा झंझटिलो हुदै गएको र यसलाई नेपाल सरकारले सरल र सहज बनाउन आग्रह समेत गर्नु भएको छ ।

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*